Gelecek 10 yılda insan hayatını kolaylaştıracak 6 teknoloji

hayatımıza giren teknolojileri bir düşünün. Her şey ne kadar da çabuk değişti. Teknoloji bizim ona uyum sağlamamızı beklemeden ilerlemeye de devam ediyor. gelecek 10 yılda hayatımızın girmiş olacak teknolojiler hangileri, buyrun birlikte bakalım.

1- Sanal Gerçeklik
Sanal gerçeklik gözlüklerin’in hayatımıza girmesi çok kısa bir zaman önce gerçekleşti. Şimdi hepimiz bu teknolojinin etkisinde olmakla birlikte tam olarak ne işe yaradığını çok iyi bilmiyoruz. Her yeni teknoloji gibi bunun keyfini şimdilik oyun severler çıkarıyor. Üstelik maliyetler de henüz çok yüksek ayrıca çok iyi bilgisayar işletim sistemlerinde çalışabiliyor. Ancak ilerleyen zamanlarda maliyetlerin düşmesi ve gözlüklerin küçülmesiyle, sanal gerçeklik gözlükleri her insanın evine girmiş olacak.

2- Elektrikli Araçlar
Elektrikli arabalar hayatımıza girdiğinden bu yana bireysel olarak kullanabildiğimiz elektrikli scooter ve kaykaylar da yaşantımızda geniş yer kaplamaya başlayacak. Kısa mesafeleri çılgınca pratik bir şekilde çözen bu aletlerin fiyat aralıkları düşeceğinden kullanım alanları da genişleyecek.

3- Elektrikli Arabalar
Elektrikli arabalar dan sık bahseder olduk teknolojilerden biri oldu bile. Hatta Bloomberg New Energy Finance elektrikli araba pazarında üretimin 2035 yılına kadar %35’inin tükeneceğini söylüyor. Porche, Ferrari ve McLaren gibi büyük oyuncuların da elektrikli araba teknolojisine sıcak bakması bu olasılığı arttırıyor. Yani gelecek 10 yıl içerisinde elektrikli bir arabaya biniyor olmanız çok mümkün.

4- Akıllı Saatler
2014 yılında  hayatımıza giren akıllı saatler beklenen ilgiyi görmemiş gibi dursa da akıllı telefon şirketlerinin gelirini oldukça arttırdı. Bu şirketlerin başınıda apple götürüyor. Üstelik diğer saat markaları da akıllı saatler üzerine var gücüyle çalışmaya devam ediyor. 5 yıl sonra hayatımıza girecek ikinci nesil akıllı saatler diğer aygıtlarımızla daha uyumlu olacağından çok daha fazla işimize yarayacak. Bu nedenle herkesin kolunda bir akıllı saat olabilecek.

5- Otonomik Teknolojiler
Tesla ve Mercedes’in bu konudaki geliştirmeleri son hızıyla devam ediyor. Hatta bazı serilerde bulunan otonomik teknolojiler test edilmeye başlandı bile. İleride sadece otomobillerde değil, havacılık, nakliye, toplu taşıma ve kamyonlar gibi araçlarda da bu gibi özelliklerle daha fazla karşılaşacağız.

6- Robotlar
çamaşır, bulaşık makinesi gibi robotların dışında hayatımızı kolaylaştıracak teknolojik bir çok robot, gelecek 10 yıl içinde evlerimize girmiş olacak. Bu robotların illa peşinizde dolaşan insansı robotlar olduğunu düşünmeyin ama. Çamaşır katlayıcı robotu da hayatınız kolaylaştıran bir robot olabilir.

Reklamlar

Gelecek 10 yılda insan hayatını kolaylaştıracak 6 teknoloji” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s